Činnost žáků Jána Maliarika po r. 1946

04.02.2019

Otmar Doležal 

Ukázka z dopisu Ing. Otmara Doležala, popisující první záchranné práce na Mistrově Odkazu po Jeho odchodu v r. 1946 a první vybudování Památníku Jána Maliarika ve Veľkých Levárech:

"Můj otec Otmar Maliarik patřil k hlavním oporám a žákům Mistra. Moje rodiče i my, děti: Otmar, Eliška a Věra jsme žili v meziválečném, válečném i poválečném období v nejužším kontaktu, bez přerušení, s Mistrem Maliarikem.

Moje rodiče se podíleli na vydávání Jeho titulů, rozesílání Epištol, korespondence, knih aj. v rozsahu celosvětovém.

Také po válečných událostech jsme celé tři roky pobývali ve Veľkých Levárech a účastnili se nejužší spolupráce s Mistrem spolu i s jinými žáky. Postarali jsme se o pozdější léčení Mistra v nemocnici v Brně a po Jeho odchodu a pohřbu žehem v Brně o převezení Jeho popela k pietnímu uložení na evangelickém hřbitově ve Veľkých Levárech.

Upravili jsme Mistrův byt a za přispění národního umělce Dr.Jána Jamnického jsme vybudovali první Památník Jána Maliarika v Jeho bytě ve Veľkých Levárech.

Po zrušení Památníku tehdejšími úřady na Slovensku jsme byli nuceni, protože nikdo, jak z Matice Slovenské, tak z evangelické církve i jiných institucí neprojevil zájem, přestěhovat jsme veškerý inventář Památníku a celý Mistrův Literární Odkaz do Brna a uložit vše v našem bytě na Bayerové ulici č.43 a z části v suterenním bytě, za tým účelem zvlášť pronajatém.

S uschováním jsme měli velké potíže. Převoz se nedal utajit! Obsah bylo nutné přepravit ve dvou pětitunových nákladních autech. Jednalo se o veškeré rukopisy, korespondenci, vlastní knihovnu a několik tisíc vydaných titulů. Tehdy jsem pracoval jako vědecko-výzkumný pracovník a učitel na VŠZ v Brně. StB se živě zajímala o přivezené archiválie, ale podařilo se řízením Božím statečně uhájit a ochránit všechno z Veľkých Levár do nejmenších podrobností. Společně jsme potom během několika let celý literární odkaz pečlivě utřídili a ošetřili do té míry, aby bylo možno toto nesmírně cenné, celosvětově významné dílo postupně, alespoň omezeně vydávat. Tehdy žilo ještě velmi mnoho žáků, kteří Jána Maliarika znali a byli ochotni přinášet oběti, aby mohli postupovat ve svém studiu Mistrova díla.

Tato práce nám zabrala, s využíváním veškerého volného času, každé volné chvíle o sobotách, nedělích, o dovolené, několik desítek let!

Pokoušel jsem se dále několikrát o rozdání zůstávajících knih vydaných v meziválečném období do evangelických sborů, do knihoven i jiných společností. Nebyl zájem. Ateismus triumfoval do té míry, že jsme mohli jednat jen od osoby k osobě.

Nebyl také možný žádný způsob publikace a to až na malé výjimky formou samizdatů. Naše rodina žila ve stálých obavách z udání a souzení !

StB u nás provedla 3 krát prohlídku, ale vždy jsme pod Ochranou Boží obstáli. Pracovník StB náhodně vybral knihu Mistra "Cesta k Blahu a Míru", jejíž titul byl zřejmě pro stávající politický režim přijatelný, a tak jsme byli ušetřeni další perzekuce. Později jsme si troufali vydávat opisy archiválií formou samizdatů.

Po nějakém čase a uvolnění politického a ideologického napětí projevili o tento náš vzácný soukromý archiv zájem různé vědecké, literárně odborné instituce. Čekali jsme však na příležitost předat jí v ucelené a zachovalé formě slovenskému národu, kam také podle původu svého vzniku patří!"

V letech 1960-62 byla Ing. O. Doležalem navázána spolupráce se všemi hlavními světovými univerzitními knihovnami a posléze rozeslány vydané tisky knih Mistra Jána Maliarika k uložení do jejich knižních fondů.

Od r. 1972 do r. 1989 byly žáky Jána Maliarika pořádány pravidelné měsíční přednáškové a studijní semináře z Mistrova díla v Brně.

Od. r. 1973 pořádána Společností žáků a přátel Jána Maliarika každoroční symposia o díle a poslání Mistra Maliarika.

Místa konání: Veľké Leváre, Brno, Krkonoše - Prkenný Důl, Beskydy - Soběšovice, Dudince, Malacky, Malé Karpaty - Kuchyňa, Bratislava, Žacléř a jinde.

U významných výročí Jána Maliarika byla pořádána Matiné ve Veľkých Levárech. Program je zaznamenán ve vydaných publikacích.

V r. 1992 byla brněnskými umělci provedena nová opera "ANBETUNG" skladatele Zdeňka Plachého, vytvořená na základě literárních podkladů z díla Jána Maliarika.

V r. 1997 uvedla Slovenská televize Bratislava dokumentární pořad s názvem "Hľadač Pravdy" o dlouhodobém světovém mírovém působení Jána Maliarika.

Ing. Otmar Doležal se zúčastnil s přednáškami o díle Jána Maliarika mezinárodní konference esperantistů v Sopotech, r. 1984, dále v r. 1989 na mezinár. křesťanské konferenci o rodině v Medvedici v Jugoslávii a v r. 1990 na mezinár. konferenci o duchovním vývoji člověka ve Vídni.

Slovenský rozhlas uvedl v letech 1989-2000 tři pořady z tvůrčí dílny p. redaktora duchovního vysílání Pavla Gabriše s názvy:"Výzvy Kňaza Jána Maliarika", "19 Svatých Slov", "Nauka o Lásce".

V roce 1999 vydal pan Milan Friedl Breviář z díla Mistra Maliarika s ilustracemi Albína Brunovského.

V r.2001 byla založena Společnost Jána Maliarika /dále SJM/, registrovaná u Ministerstva vnitra ČR

Její členové pořádáli mnohé přednáškové, hudebně-dramatické a kulturní pořady a koncerty z díla Jána Maliarika konané především ve Veľkých Levárech, Brně, Bratislavě a jinde.

V roce 2001 bylo SJM iniciováno jednání se zastupitelstvem obce Veľké Leváre o znovuvybudování Památníku Jána Maliarika. Podán návrh projektu, petiční listina, později i apelace. 

V témže roce byla založena redakční rada Životopisu Jána Maliarika, která v roce 2002 připravuje vydání 1. dílu obsáhlé Mistrovy biografie.

Slovenská televize uvedla v premiéře v lednu roku 2002 celovečerní hraný film o Jánu Maliarikovi "Prieklatý služobník lásky", popisující dramatickou epizodu z Mistrova života. Režie Ján Kákoš, scénář Vladimír Sovjak.

Společnost Jána Maliarika vydává v červnu 2002 první hudebně-dramatickou nahrávku s názvem "Královna Sulabhá". Překlad a scénář z Mistrova filosofického románu Sulabha Perla Indie připravil a umělecký přednes nahrál Milan Friedl, hudbu složil a nahrál Roman Veverka, umělecká supervize nahrávky Ing. Otmar Doležal a Milan Friedl. 

V roce 2002 byly také uvedeny na internetovou síť stránky Společnosti Jána Maliarika na adrese www.maliarik.cz.

Stěžejní část další práce na Mistrově duchovním a literárním díle je stálé vydávání dosud nepublikovaných rukopisů, reedice již vydaných a další vlastní tvůrčí literární a jiné vědecko-umělecké rozvíjení Maliarikova díla.

Společnost Jána Maliarika, Bayerova 43, 602 00 Brno
Všechna práva vyhrazena 2019
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky